“Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu” to hasło przewodnie V – jubileuszowej edycji MFP. Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy” podaje, że przed pojawieniem się COVID-19, 16% pracodawców umożliwiało pracownikom pracę zdalną. W czasie pandemii odsetek firm, w których wprowadzono pracę zdalną urósł do 95%, a 57% pracodawców chce utrzymania pracy zdalnej po zakończeniu pandemii.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada likwidację przestarzałego modelu telepracy i zastąpienie jej pracą zdalną. Dlatego chcemy zająć się tematyką pracy zdalnej z wykorzystaniem technologii, programowania, sztucznej inteligencji, AR i VR, jako że zagadnienia te wpisują się w dynamicznie rozwijający się rynek pracy zdalnej. MFP to przedsięwzięcie cykliczne promujące Małopolskę jako region innowacyjny i kreatywny, którego realizacja jest możliwa dzięki współpracy
Fundacji Szkoła Medialna z partnerami Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji reprezentujących organizacje pozarządowe, uczelnie, instytucje nauki i kultury, biznes, a stawiających sobie za cel wspieranie nowoczesnej edukacji opartej na świadomym i twórczym korzystaniu z technologii cyfrowych, stwarzanie możliwości wymiany wiedzy oraz nawiązywania kontaktów przez osoby i firmy działające w obszarach nowych technologii. Nauka programowania to umiejętność rozwiązywania problemów, a kodowanie to język uniwersalny. To kompetencje kluczowe w zakresie kształcenia uczniów i dorosłych. Edukacja zdalna, biura w chmurze, załatwianie formalności online, wirtualne szkolenia stają się naturalnym środowiskiem edukacji, nauki, administracji i biznesu. Synergia tych przestrzeni w obliczu pracy zdalnej jest zagadnieniem interesującym, aktualnym i ważnym z punktu widzenia budowania społeczeństwa teraźniejszości i przyszłości.
W ramach Festiwalowych wydarzeń w tym roku wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym zapraszamy do udziału w organizowanej online konferencji pod tym samym tytułem: “Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu”. Odbędą się także warsztaty programowania oraz konkurs interdyscyplinarny dla małopolskich uczniów.
Bardzo serdecznie zapraszamy uczelnie, szkoły, biblioteki, stowarzyszenie i firmy do wsparcia tegorocznej idei Festiwalu poprzez organizację online bądź stacjonarną dowolnych działań na rzecz programowania i nowych technologii. Wpisują się tutaj również wszelkie imprezy, które co roku cyklicznie są organizowane, jak konkursy, spotkania, warsztaty, publikacje. Prosimy o zgłoszenie realizowanych inicjatyw na adres fundacja@szkolamedialna.pl. Wszelkie inicjatywy i działania jak co roku zostaną opublikowane w ramach Mapy inicjatyw MFP 2021.