“Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu” to hasło przewodnie V – jubileuszowej edycji Małopolskiego Festiwalu Programowania „Małopolska koduje 2021” organizowanego przez Fundację Szkoła Medialna wspólnie z partnerami zrzeszonymi pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego w Małopolskiej Inicjatywie Cyfrowej Edukacji. Jak co roku chcemy zakodować Małopolskę na ciekawe inicjatywy w obszarze edukacji, technologii I programowania. W tym roku w sposób szczególny rozważamy, tak istotny w obecnej rzeczywistości temat nauki i pracy zdalnej, któremu jest poświęcona, realizowana 15 czerwca o g. 10 we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym konferencja naukowa online pod tym samym tytułem: “Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu”.
W ramach inicjatyw realizowanych na rzecz uczniów i nauczycieli w szkole modelowej MICE Da Vinci Publicznej Szkole Podstawowej w Krakowie organizujemy cykl warsztatów z programowania i robotyki pt. “Szkoła przyszłości”. Uczniów małopolskich szkół i ich opiekunów naukowych zapraszamy również do udziału w konkursie „Dlaczego warto programować”.
Agendę oraz terminarz konferencji publikujemy na stronie: https://2021.malopolskakoduje.pl/konferencja_2021/
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Dlaczego Festiwal, dlaczego praca zdalna – badania i potrzeby
Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy” podaje, że przed pojawieniem się COVID-19, 16% pracodawców umożliwiało pracownikom pracę zdalną. W czasie pandemii odsetek firm, w których wprowadzono pracę zdalną urósł do 95%, a 57% pracodawców chce utrzymania pracy zdalnej po zakończeniu pandemii.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada likwidację przestarzałego modelu telepracy i zastąpienie jej pracą zdalną. Dlatego chcemy zająć się tematyką pracy zdalnej z wykorzystaniem technologii, programowania, sztucznej inteligencji, AR i VR, jako że zagadnienia te wpisują się w dynamicznie rozwijający się rynek pracy zdalnej.
Małopolski Festiwal Programowania to przedsięwzięcie cykliczne promujące Małopolskę jako region innowacyjny i kreatywny, którego realizacja jest możliwa dzięki współpracy Fundacji Szkoła Medialna z partnerami Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji reprezentujących organizacje pozarządowe, uczelnie, instytucje nauki i kultury, biznes, a stawiających sobie za cel wspieranie nowoczesnej edukacji opartej na świadomym i twórczym korzystaniu z technologii cyfrowych, stwarzanie możliwości wymiany wiedzy oraz nawiązywania kontaktów przez osoby i firmy działające w obszarach nowych technologii.