O Festiwalu

Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje” to przedsięwzięcie o charakterze cyklicznym promujące Małopolskę jako region innowacyjny i kreatywny, którego realizacja jest możliwa dzięki współpracy Fundacji Szkoła Medialna z partnerami zrzeszonymi w ramach Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji – szerokiego porozumienia podmiotów reprezentujących organizacje pozarządowe, uczelnie, instytucje nauki i kultury, biznes, sektor technologiczny, a stawiających sobie za cel nabywanie nowych umiejętności, stwarzanie możliwości wymiany wiedzy oraz nawiązywania nowych kontaktów biznesowych przez osoby i firmy działające w obszarach nowych technologii oraz wspieranie rozwoju nowoczesnej edukacji, opartej na świadomym i twórczym korzystaniu z technologii cyfrowych. 

“Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu” to hasło przewodnie V – jubileuszowej edycji MFP. Raport Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy” podaje, że przed pojawieniem się COVID-19, 16% pracodawców umożliwiało pracownikom pracę zdalną. W czasie pandemii odsetek firm, w których wprowadzono pracę zdalną urósł do 95%, a 57% pracodawców chce utrzymania pracy zdalnej po zakończeniu pandemii. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt zmian w Kodeksie pracy, który zakłada likwidację przestarzałego modelu telepracy i zastąpienie jej pracą zdalną. Dlatego chcemy zająć się tematyką pracy zdalnej z wykorzystaniem technologii, programowania, sztucznej inteligencji, AR i VR, jako że zagadnienia te wpisują się w dynamicznie rozwijający się rynek pracy zdalnej. 

Nauka programowania to umiejętność rozwiązywania problemów, a kodowanie to język uniwersalny. To kompetencje kluczowe w zakresie kształcenia uczniów i dorosłych. Edukacja zdalna, biura w chmurze, załatwianie formalności online, wirtualne szkolenia stają się naturalnym środowiskiem edukacji, nauki, administracji i biznesu. Synergia tych przestrzeni w obliczu pracy zdalnej jest zagadnieniem interesującym, aktualnym i ważnym z punktu widzenia budowania społeczeństwa teraźniejszości i przyszłości.

Co, gdzie, kiedy?

V – jubileuszowa edycja Małopolskiego Festiwalu Programowania Małopolska koduje 2021 odbędzie się w tradycyjnym – wiosennym terminie. Czas realizacji jest krótki, niemniej jednak wierzymy, że jak co roku wspólnie uda nam się zakodować Małopolskę na ciekawe inicjatywy. W tym roku w sposób szczególny chcemy pochylić się nad tematem nauki i pracy zdalnej, stąd hasło przewodnie Festiwalu 2021: “Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu”.

W ramach Festiwalowych wydarzeń  w tym roku wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym i p. Dr Markiem Makowcem zapraszamy do udziału w organizowanej online konferencji naukowej, a także w warzstatach programowania dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 17 maja – 20 czerwca 2021 r.  

Zaprogramowana Małopolska – inicjatywy 

Zaprogramowana Małopolska – działanie polega na integracji inicjatyw partnerów Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji poprzez zaproszenie ich do współpracy i stworzenie na czas Festiwalu internetowej mapy wydarzeń i warsztatów. Do współpracy zapraszamy partnerów Małopolskiej Inicjatywy Cyfrowej Edukacji: szkoły, uczelnie, biblioteki, organizacje pozarządowe i firmy zajmujące się edukacja dzieci i młodzieży w obszarze programowania. W tym roku, po raz drugi online, ale nie mniej ciekawie będziemy zgłębiać zagadnienie technologii online wspierających nas w edukacji, nauce i biznesie. Partnerzy w swoich siedzibach lub online zorganizują zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży, w tym szkolne warsztaty programowania, zawody Centrum Mistrzostwa Informatycznego we współpracy z Polskim Towarzystwem Informatycznym Oddział Małopolska.

Konkurs dla uczniów

Jak co roku wyzwaniem dla uczniów będzie udział w konkursie. Poprzednie edycje pokazały, że konkurs MFP cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to między innymi efekt interdyscyplinarności konkursu i zaproszenia do udziału w nim wszystkich pasjonatów nowych technologii, nie tylko wybitnych programistów. W tym roku chcemy zainspirować uczniów do popularyzacji nauki programowania przez tworzenia materiałów, które będą w interesujący sposób do tego zachęcać. Konkurs będzie prowadzony w trzech kategoriach: praca graficzna (elektroniczny plakat/grafika), reklama lub film, animacja lub aplikacja z wykorzystaniem programów i języków programowania. Prace konkursowe zaprezentowane zostaną w specjalnej galerii konkursowej na naszej stronie www.

Konferencja

W ramach tegorocznego Festiwalu, poza integracją wydarzeń o charakterze warsztatów dla uczniów stacjonarnych lub online, pokazów oraz konkursów dla dzieci i młodzieży, chcemy we współpracy z krakowskimi uczelniami,  w tym Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie zorganizować online kolejną festiwalową Konferencję naukową  pt. “Zaprogramowani na przyszłość – W jaki sposób doświadczenie pracy zdalnej zmienia oblicze edukacji nauki i biznesu”.

Pandemia rewolucyjnie wręcz wymogła natychmiastowe wdrożenie pracy zdalnej, zmianę sposobu funkcjonowania wielu firm, odsłoniła również nowe obszary inwestycji w technologie wspierające rozwój pracy zdalnej. Podczas tegorocznej konferencji chcemy pokazać możliwości związane z zagadnieniem edukacji, nauki i biznesu online, także w zakresie kreowania przyszłości edukacyjnej uczniów i studentów oraz rynku pracy. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w roku ubiegłym będzie to płaszczyzna prezentacji technologii i wymiany doświadczeń uznanych autorytetów naukowych oraz ważna inicjatywa integrująca świat nauki, edukacji i biznesu wokół tematu nauki i pracy zdalnej, której podstawą są nowoczesne technologie jako narzędzia uczenia się i pracy służące m. in. do doskonalenia kompetencji zawodowych i kształcenia kompetencji kluczowych obecnych i przyszłych uczestników rynku pracy. Dlatego do udziału w Konferencji online szczególnie zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów, pracowników naukowych oraz przedstawicieli biznesu, także związanego z technologiami oraz programowaniem aplikacji do nauki i pracy online.

Konferencja odbędzie się w trybie online, jej przebieg zostanie nagrany i udostępniony na stronach projektu.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Za nami już:

0
minut programowania

Patronaty i Partnerzy

Partner

Małopolska

Realizacja

Fundacja Szkoła Medialna

Patroni

MICE

.

PTI

Partnerzy

SP 33
SP da Vinci
uBot
WBP w Krakowie
Biblioteka Pedagogiczna
VRedukacja
Galaktyka
Planeta robotów
Akademia Kodera
HeadTrip
NEC
Uniwersytet Rolniczy
Szkoła Programowania
WSEiI
Uniwersytet Ekonomiczny
Katedra Informatyki
AGH

instaup apk gbwhatsapp apk